21 Mart 2010 Pazar

Fazla şeker cildi yaşlandırıyor


Fazla şeker cildi yaşlandırıyor
http://www.susuzoren.com/icerikFotolari/seker.jpg
Eğer güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız ilk adımınız daha az şeker tüketmek olmalıdır...
Şeker cildi yaşlandırıyor
Kan şekerinizde ani yükselmelere ve

düşmelere neden olan yüksek glisemik yüke sahip besinlerden uzak durun. Bu besinler kana hızla karışan pankreası aşırı ensülin üretmeye zorlayan ve kanda şeker dalgalanmaları yapan yaşlandırıcı ürünlerdir.

Yüksek glisemik yük kan şekerini ve ensülin seviyesini harekete geçirdiğinde "glikasyon" isimli kimyasal süreçler hızlanmaktadır. Glikasyon hücresel iltihaplanmayı ve kollajendeki yaşa bağlı zararları çoğaltır. Sonuç daha erken oluşan daha derin kırışıklıklardır. Glikasyon sadece serbest radikal hasarlarını tetiklemekle kalmaz proteinleri birbirine yapıştırarak sakızlaşmalara ve bozuşmalara da neden olur.

Bu nedenle şekerlerden ve nişastalardan uzak durmaya çalışmalısınız. Bunun için de öncelikle hazır besinlerden tatlılardan pasta poğaça börek kurabiyelerden un yağ ve şekerden üretilmiş ve ne yazık ki hepsi de çok lezzetli olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Meyve seçimlerinizde muz incir karpuzu sınırlamalısınız. Beyaz unu mutfağınızdan uzak tutmalısınız. Diyetisyeninizle konuşmalı ve düşük glisemik endeksli bir beslenme planı yapmanın yollarını aramalısınız...

Hiç yorum yok: